Církevní restituce sice papírově běží už pár týdnů, východočeská města a obce, jejichž rozvoj bývalé církevní parcely blokují, však bohužel stále čekají, až se věci konečně začnou hýbat.

„Vládne ticho po pěšině, nic se kolem toho neděje," řekl například starosta Býště na Pardubicku Ladislav Mlateček. Na bývalých církevních pozemcích stojí zdejší mateřská škola. Když to stát před deseti lety zjistil, od obce ji převzal a požaduje po ní nyní jedenáctitisícové nájemné. Za pouhý pozemek, budova je obce.

„Nic se neděje. Požádali jsme proto Státní pozemkový úřad (nástupce Pozemkového fondu ČR – pozn. red.), aby nám poslal soupis pozemků, kterých se restituce týkají. Ale nic nepřišlo," přisvědčil starosta Lázní Bělohrad na Jičínsku Pavel Šubr.

A ani nic nepřijde. Státní pozemkový úřad (SPÚ) totiž žádným předem daným soupisem majetků, kterých se blokace týká, nedisponuje. Pro politickou dohodu na církevních restitucí se vycházelo z návrhu ministerstva kultury, SPÚ nyní pouze přijímá a vyřizuje podané žádosti církví o navrácení majetků. A ačkoliv ke včerejšku přijal už 35 výzev, konkrétní informace předávat dál nemůže.

„Na podané výzvy od oprávněných subjektů se vztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím. Církve nám nedaly souhlas, abychom jejich údaje předávali dál," uvedla mluvčí SPÚ Monika Machtová.

Z 35 přijatých výzev se jich 21 vztahuje na majetek, který obhospodařují Lesy ČR, žádná se však netýká Královéhradeckého ani Pardubického kraje. SPÚ má šest měsíců na to, aby došlé výzvy prověřil, zda splňují zákonem dané požadavky, pak budou následovat další lhůty. Není jasný ani konkrétní postup při předávání či refundaci majetků.

Samé nejasnosti

Přitom co parcela, to konkrétní problém, na který nikdo nezná odpověď. Třeba právě Lázně Bělohrad by potřebovaly vědět, zda se budou vracet i malé kusy pozemků, které sice nejsou zastavěné, představují však jako třeba parky součást infrastruktury.

„Nebo co zdejší plánovaný obchvat, který je v plánech už zanesen jako veřejně prospěšná stavba? Jeho část křižuje církevní pozemky. Budeme je muset vracet, nebo za ně i v tomto případě církev dostane finanční náhradu?" ptá se starosta Lázní Bělohrad Šubr.

Další bývalé církevní nemovitosti spravuje také na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Žádný konkrétní požadavek na vrácení majetku nebyl k dnešnímu dni našemu pracovišti doručen," řekl Martin Plšek z východočeské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Z biskupství královéhradecké diecéze římskokatolické církve, největšího zdejšího církevního restituenta, se bohužel také mnoho nedozvíte.

„V současnosti zpracováváme jednotlivé žádosti, které jsou a budou podávány postupně ve vlnách. Konkrétní položky však není na místě jmenovat dříve, než stát pravomocně rozhodne, že dotyčné farnosti podle zákona náleží," řekl Petr Suchomel, biskupský sekretář.

Na dořešení majetkoprávních vztahů státu a církví čekají kvůli léta blokovaným parcelám jen ve východních Čechách desítky obcí a měst.

Miliardy na pranýři

Opoziční ČSSD žádá, aby Státní pozemkový úřad zveřejňoval údaje o majetku, o který žádají církve při restitucích. Prý není důvod, aby žádosti byly v utajovaném režimu, proces vydávání majetku musí být veřejně kontrolovatelný.

Opozice také kritizuje, že vláda urychlila podpis smluv s církvemi, aniž vyčkala na verdikt Ústavního soudu o restitucích. Církevní restituce napadají hned tři stížnosti; podaly je ČSSD, KSČM a Věci veřejné.

Právě v úterý 5. března bude Ústavní soud rozhodovat o případném předběžném opatření – pozastavení vracení majetku do konečného verdiktu soudu, který padne v řádu týdnů až měsíců

Církve a náboženské společnosti mohou o vydání majetku žádat celý letošní rok. Hodnota majetku, kterou by mohly od státu dostat, se odhaduje na 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve získat jako vypořádání finanční náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy asi dvě miliardy ročně. K této sumě by se připočítávala inflace.

Stát naopak církvím postupně přestane během 17 let hradit platy duchovních, nyní jim dává asi 1,4 miliardy ročně.