Vedení výchovného ústavu v Králíkách má po úterním brutálním napadení vychovatelů dvěma agresivními romskými chovanci obavy z dalšího incidentu. Oba pachatele si totiž už dvanáct hodin poté, co  probodli vychovateli krk šroubovákem, přivezli z policie zpátky „domů".

Oba sotva 15letí chlapci neprojevili žádnou lítost nebo zájem o zraněné vychovatele.„Jeden mlčel úplně, druhý se zajímal jen o to, co s ním teď bude," řekl preventista ústavu Jan Rytíř .

Ministerstvo školství jako zřizovatel „pasťáku" se přes napjatou situaci k incidentu staví po svém. Zajímá se hlavně o to, zda vedení ústavu nepřekročilo své kompetence, když o události vydalo na vlastní pěst tiskovou zprávu. V ní ostře kritizovalo bezzubost českého školství, které si s podobnými excesy neumí poradit a ohání se pouze právy mladých agresorů.

Pošlou tam inspekci

Korunu případu, který jen se štěstím neskončil tragédií, pak nasadila mluvčí ministerstva Klára Bílá.  „Pošleme do ústavu školní inspekci, aby prošetřila, zda incidentu nešlo předejít," uvedla mluvčí.

Nabízí se otázka, zda vychovatelé neměli podle ní útok šroubovákem do hlavy předvídat a nářadí v předstihu  uklidit do trezoru. Vyhýbavá reakce ministerstva však koresponduje se slovy známého hradeckého psychologa Jana Laška, který už před tím školství zkritizoval za jeho nedotknutelnost a strkání hlavy do písku před problémy.

„To je Cimrman, Ztráta třídní knihy. Ach jo," okomentoval reakci ministerstva. A postavil se za vychovatele pasťáku, podle kterých je incident důsledkem upřednostňování práv chovanců před jejich povinnostmi.

„Ministerstvo, úřad ombudsmana a různé pseudohumanistické organizace mají plná ústa charty práv dítěte, ale vychovatelé a učitelé i na normálních školách volají po chartě povinností dítěte a systému, který by umožnil vynutit plnění těchto povinností," podotkla ředitelka ústavu Drahoslava Horsáková.

Incident v Králíkách je vodou na mlýn záměru ministra Chládka dát učitelům kvůli rostoucí agresi dětí a rodičů status veřejného činitele. „Jenže to je začarovaný kruh, když pak děti stejně nelze potrestat," podotkl psycholog Jan Lašek. Bývalý hradecký prokurátor, senátor Miroslav Antl se zase obává, že by status veřejné osoby v důsledku nejvíce postihl samotné kantory, a to kvůli riziku překročení pravomoci úřední osoby. „Je to populistický výkřik, tudy cesta nevede," míní Antl.

Tresty zakázány…

„Bohužel s tímto nelze než souhlasit," prohlásil Lašek. A vysmál se trestům, které kvůli důrazu na práva dítěte oběma pachatelům hrozí: zákaz televize, menší kapesné či omezené vycházky. Nepůjdou například s ostatními do kina.

„Je to zoufalé. Však také klienti nám dávají tvrdě najevo, že na ně nemůžeme. Násilí a vulgarita je pro ně naprosto běžný způsob komunikace. A nejedná se jen o tyto dva. Podobný incident hrozí od řady dalších," řekl Rytíř.

Oba pachatele  chce ústav od sebe odloučit. Jedná už s diagnostickým ústavem o přesunu jednoho z nich.

Rytíře nejvíc mrzí, že situace v pasťáku nikoho nezajímá. Že prý nemají zastání u ministerstva, úřadů, nikoho. „Jen čekáme výtku za svévolné vydání tiskové zprávy."
Při jeho líčení se tají dech a připomíná to hrůzostrašný bestseller od Larse Keplera Svědkyně ohně. V něm  chovanka pasťáku zavraždila svou vrstevnici a vychovatelku.  V Králíkách to tak daleko (zatím) nedošlo.

Mladší, 14letý agresor z Králík přitom kvůli nízkému věku ujde jakémukoliv trestu.   Psycholog Lašek podporuje snížení věkové hranice trestní odpovědnosti ze současných 15 na 14 let.
„Tělesné tresty v tomto věku už nemají význam. To, co oba udělali, je jen důsledek předchozí výchovy. Měli by ale dostat trest, aby pro ně byl citelnou újmou. Například nějakou formu fyzické aktivity, brigádu. Jenže tady opět narážíme na chartu práv dítěte a zákaz dětské práce," posteskl si.

Nebylo to poprvé..
• Letos v únoru byli hradeckým krajským soudem dva jiní 16letí chlapci z králického pasťáku odsouzeni na dva roky vězení za to, že znásilňovali, utiskovali a vydírali jiného mladíka. Oba vinu odmítli, usvědčila je však výpověď jejich oběti.
• Líčení komplikovaly i výpovědi většiny svědků. Řada z nich totiž události zkreslovala, často z obavy z obžalovaných.