Odpovědní politici a úředníci kraje v uplynulých dnech vedli jednání s Ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky, při kterém podporovali požadavky poskytovatelů sociálních služeb na státní dotaci. Ta činila v loňském roce necelých 380 miliónů korun, letos žádají poskytovatelé o více než půl miliardy.

Především neziskové organizace jsou při každoročním vyjednávání o finanční krytí služeb, které poskytují vrženy do nejistoty, zda své provozy a personál v dalším roce udrží. Rozdíl mezi výší státní dotace a finanční potřebou těchto služeb se kraj každoročně snaží narovnat v rámci svého rozpočtu. I v příštím roce proto krajský rozpočet kromě tradičního grantového programu v objemu 17 mil. Kč obsahuje rezervu ve výši 45 mil. Kč na krytí dopadů nového systému financování sociálních služeb u neziskových a obecních zařízení.

„Pardubický kraj si uvědomuje nejisté postavení poskytovatelů sociálních služeb, především z řad neziskového sektoru. Snažili jsme se na ministerstvu získat pro ně co nejvíce finančních prostředků. Státní dotace ovšem zdaleka neřeší všechny potřeby, mnohé organizace by bez pomoci kraje výrazně omezily činnost nebo zanikly. Léta se hovoří o potřebě víceletého financování, které státní dotace neumožňují a převod dotačního řízení na kraje se uskuteční až v roce 2010. Tak dlouho na víceleté financování čekat rozhodně nechceme,“ uvedl Miloslav Macela, člen Rady Pardubického kraje zodpovědný za neziskový sektor, sociální služby a cestovní ruch.

O víceletém financování se v Pardubickém kraji hovoří už několik let. V současnosti na poskytovatele sociálních služeb doléhají dříve neexistující problémy, například nedůsledné využívání příspěvků na péči vypláceného podle zákona o sociálních službách ke skutečnému nákupu sociálních služeb. V kombinaci s každoroční rozpočtovou nejistotou začíná být poskytování sociálních služeb pro neziskové organizace adrenalinovým sportem.

„Pardubický kraj ví o problémech neziskovek a proto se pokusí prorazit neobvyklou cestu k víceletému financování prostřednictvím Strukturálních fondů Evropské unie. V současné době jsme zahájili přípravu strategického projektu, který by víceleté financování umožnil a znamenal by tak pro financování sociálních služeb v kraji malou revoluci,“ doplnil Miloslav Macela.

Víceleté financování by umožnilo poskytovatelům sociálních služeb objektivně plánovat v horizontu delším než jeden rok, stabilizovat rozpočty a soustředit se na kvalitu a další rozvoj své činnosti.