Zemědělské družstvo ZEM Nový Bydžov letos řepu vyselo na 350 hektarech. „Stále ještě sklízíme. Hotovo je na 120 hektarech půdy,“ uvedl vedoucí rostlinné výroby Vlastimil Franc.

Sklizená řepa se přetřídí překlepávačem a poté ji vozy odváží ke zpracování do cukrovaru. Letošní úroda je mnohem nižší, než tomu bylo minulý rok. Vinu na tom nese především nepříznivé počasí a jarní sucha, díky kterým řepa začala vzcházet teprve na začátku června. ZEM Nový Bydžov počítá s výnosem asi 45 tun z hektaru, což je zhruba o deset tun méně než loni.

Zda bude společnost v budoucnu řepu dále pěstovat, se neví, protože podle France je špatná ekonomika. Ceny za tunu řepy se pohybují okolo 750 korun, ovšem náklady zemědělců jsou rozhodně vyšší.

Proto se družstvům vyplatí pěstovat spíše obiloviny. Zemědělské družstvo Růžový palouček letos vyselo řepu na 70 hektarech a podle ředitele Jana Andrleho očekává výnos asi 4500 tuny. Jako jediné družstvo počítá letos s vyššími výnosy než minulý rok. Téměř jednu třetinu z 250 hektarů řepy má na kupách Zemědělská akciová společnost Mžany.

Podle ředitele Jana Peška jsou letošní výnosy řepy zhruba v horším průměru ve srovnání s minulými lety. Záleží ještě na počasí v příštích dnech.

,,O přerušení pěstování zatím jen uvažujeme. Čekáme, jak dopadne reforma reforem, a poté se rozhodneme. Pěstování obilovin je pro nás v současnosti výhodnější, protože jsou letos jejich ceny mnohem vyšší,“ sdělil ředitel společnosti Peška.