Ve středu 26. srpna ho provedli několika zemědělskými podniky a v Poličce s ním diskutovali o kritické situaci v zemědělství. Radko Martínek však zázraky neslíbil.

„Před vstupem do Unie jsme se domnívali, že budeme mít větší jistotu. Bohužel opak je pravdou. Dříve jsme byli vystaveni především přízni, nebo nepřízni počasí. Dnes jsme odkázáni na přízeň, nebo nepřízeň politiků,“ řekl předseda dolnoújezdského družstva Václav Klejch. S ním částečně souhlasí i hejtman Radko Martínek. Podle něj se zemědělství založené na dotacích takovému ovlivnění nevyhne. Hlavní problém ale vidí v tom, že čeští zemědělci neumí dobře využít možností, které Evropská unie nabízí. „Zemědělství hyne na úbytě. Shodli jsme se, že neexistuje žádná koncepce. Jednotliví zemědělci pak řeší problémy sami,“ řekl Jiří Navrátil z poličské společnosti Agronea. Navíc trh se zemědělskými produkty ovlivňuje majoritní postavení obchodních řetězců. „Neslibuji zázraky, situace není jednoduchá. Krize ještě neskončila, ale v těchto dnech je třeba urgentně řešit potíže s hovězím dobytkem,“ sdělil hejtman.

Na chov skotu se významně specializují právě zemědělci v okrese. Proto i je trápí situace na trhu s mlékem. Někteří z nich již začali chovy krav omezovat. Zemědělci však upozorňují, že pokud skot ze svitavského okresu zmizí, bude to mít vliv na charakter krajiny a na zaměstnanost na venkově. Množství pastvin totiž ovlivňuje zadržování vody v krajině. „Změní–li se na pole, lze předpokládat, že za miliony uděláme další nezbytná protipovodňová opatření,“ míní Václav Klejch.

Snížení počtu krav ale vše neřeší. Nejen že, případná obnova chovů je dlouhodobou záležitostí, ale stát by zaplatil i nemalé peníze na podpoře pro propuštěné ošetřovatele skotu. Podle zemědělců by bylo ideální poskytnout prvovýrobcům dotace, které by dotovaly výrobní náklady. Navíc je třeba přesvědčit spotřebitele, aby upředňostňovali místní výrobky.

Stěžujte si prezidentovi, radil hejtman

Zemědělcům dělají vrásky na čele chovy krav. Nevyplácí se, protože výkupní ceny mléka jsou nízké. „Potřebujeme okamžitou pomoc, ne sliby v rovině až bude, tak…,“ řekl ředitel Agrární komory ve Svitavách Josef Gracias. Podle chovatelů zpracovatelé vykupují litr mléka za zhruba šest korun. Na výrobu kilogramu sýra jich v mlékárně potřebují zhruba deset. Ovšem obchodníci sýr vykoupí za šedesát pět korun. Za ten stejný ale na pultě zaplatí zákazníci více než sto korun. V majoritním postavení obchodních řetězců vidí zemědělci ale jen jednu část problému. Chybí i garantovaná společenská objednávka státu. „Devátého září sem přijede prezident. Schválně ho beru na venkov, aby mu lidé sami řekli, co se děje,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Prezident republiky je totiž také tím, kdo může a nemusí využít práva veta u jednotlivých zákonů.