VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sezonu modelářů ozářily medaile

Svitavy – Svitavský klub uspěl na mistrovstvích republiky ve všech kategoriích.

17.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Pavel Jedlička

Modeláři z města a okolí seskupení v organizaci Modelklub Svitavy, která patří do Svazu modelářů České republiky, ani v uplynulém roce 2010 nezaháleli.

Svoji soutěžní činnost zahájili tradičně hned na počátku roku, když pořádali Zimní ligu házedel. Ta se koná pravidelně jedenatřicet let a je pravidlem, že se v ní členové svitavského Modelklubu umisťují na čelních pozicích. Bývají to především modeláři z řad mládeže, kteří si v této soutěži vedou nejlépe.

V měsících dubnu a květnu, kdy začínala hlavní část modelářské sezony, se svitavští zástupci nejprve zúčastnili několika soutěží volných modelů v Ústí nad Orlicí či v Chocni. Další větší akcí pořádanou přímo ve svitavském modelářském areálu Cihelna byl přebor žáků Pardubického kraje v kategorii upoutaných modelů. Zúčastnilo se ho osm členů klubu v několika kategoriích a výsledkem byla dvě první, dvě druhá a jedno třetí místo.

Jako každoročně tak i vloni uspořádal Modelklub Svitavy také modelářské soustředění. Uskutečnilo se v červenci a bylo zaměřeno zejména na práci s mládeží, na stavbu a létání s upoutanými modely. Po týdnu stráveném na stadionu v Cihelně tak uměl nejeden úplný začátečník velice slušně ovládat svůj model a od zkušených modelářů pochytil mnohé další cenné rady pro svoji zálibu.

Vyvrcholením sezony byla pak série tří mistrovství České republiky v jednotlivých kategoriích. Na MČR v kategorii F2D–Combat konaném 28. srpna v Boleradicích obsadil Modelklub Svitavy první tři místa když zvítězil Dalibor Toman, druhé místo obsadil Martin Zahálka a třetí příčku si zajistil Václav Zahálka.

Na republikovém mistrovství mládeže, které se odehrálo 11. září v Hradci Králové, zvítězil v kategorii US Václav Zahálka ml., druhý skončil Jiří Popelka a třetí Daniel Paleček. V kategorii UR20 pak dokázal získat ještě jedno vítězství a titul mistra České republiky znovu Daniel Paleček.

Třetí důležitou akcí pak bylo MČR U–modelů konané 18. září rovněž v Hradci Králové. Tady vybojoval v kategorii US velmi pěkné druhé místo Václav Zahálka a třetí byl Dalibor Toman. Velice dobrá byla také dvě pátá místa v kategorii UR20 a UR25, jež obsadili Jaroslav Paleček a Josef Hladký.

Velkým úspěchem pro svitavský Modelklub bylo osmé místo Michala Meisla na juniorském mistrovství světa, které hostila maďarská Gyula.

Velice dobře si vedou svitavští modeláři i v celostátních žebříčcích. V upoutaných modelech v kategorii US je mezi dospělými na prvním místě Václav Zahálka, na třetím Dalibor Toman a sedmém Jaroslav Paleček. Mezi žáky je pak ve stejné kategorii na první pozici Václav Zahálka ml., na čtvrté Jiří Popelka a na šesté Daniel Paleček. Nelze zapomínat ani na kategorii Rodeo, kde je mezi dospělými v kategorii UR20 Jindřich Samek třetí a Josef Hladký čtvrtý. Posledně jmenovaný vede republikový žebříček v kategorii UR25.

Již několik let úspěšně funguje také modelářský kroužek v prostorách DDM Svitavy vedený Jindřichem Samkem a Tomášem Weisem. Zde získávají zájemci první zkušenosti s tímto jistě zajímavým koníčkem všestranně rozvíjejícím různé druhy dovedností a staví si svoje první modely.

(mw)

17.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slatiňany (v červeném) ukázaly v Poličce svoje kvality.

Jenom Újezd. Nikdo jiný nebodoval

Po sedmi letech se Patrik Hájek opět probojoval na stupně vítězů v seriálu mistrovství Evropy.

Hájek byl na italské dráze nepřekonatelný

Petr Bartoš triumfoval v Evropě

Litomyšl – Mistrovství Evropy v motokrosu kubatury OPEN bylo zahájeno úvodním dílem v dánském Koldingu. Na sever Evropy byl tento podnik narychlo přeložen ze slovenských Šenkvic, což se podepsalo na početnosti startovního pole, které bylo vinou absence především východoevropských motokrosařů okleštěné.

Kunčinská pouť od svatého Jiří k pálení čarodějnic

Kunčina - O víkendu před svátkem sv. Jiří, který je patronem zdejšího kostela, proběhla každoroční tradiční pouť. Organizátorem byl místní sbor dobrovolných hasičů.

Radniční hodiny v Litomyšli už zase bijí

Litomyšl – Mohlo by se zdát, že k hodinám na věži oči nikdo nezvedne, neboť přesný čas ukazují chytré telefony. Opak je však pravdou. Nejeden obyvatel Litomyšle si všiml, že se hodiny na radniční věži na několik týdnů zastavily.

Dny slovenské kultury po dvaadvacáté

Moravská Třebová – Ve čtvrtek v podvečer odstartovaly Dny slovenské kultury. Tradiční festival letos nenabízí jen hudbu a divadlo, ale třeba i film nebo progresivní podoby výtvarného umění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies