Velmi početné je v letošním roce zastoupení našeho okresu v atletických soutěžích družstev dospělých. Do akce se v prvním kole vydalo plných šest týmů, což je zřejmě dosavadní maximum. Jako bude tato sestava v sezoně úspěšná, to se začalo odkrývat na závodech v rámci úvodního kola.

1. LIGA MUŽI

Nováček z Moravské Třebové vyrukoval do prvoligového zápolení s odvahou, ale i s vědomím, jak krutě těžká role ho čeká. Jenom pro představu, jak mimořádně kvalitní bylo kolo konané na stadionu Sokola Hradec Králové, postačí těchto pár údajů: kolínský sprinter Hampl zaběhl stovku za 10,52 a dvojnásobnou trať za 21,94, novoměstský dálkař Bachar skočil 752, za Ústí nad Labem závodili olympionici z Ria Stašek a Polák Wiesiolek, oba získali skoro 30 bodů. A takto by se dalo pokračovat.

Není tedy divu, že skromný klub z Moravské Třebové obsadil v této přehlídce parádní atletiky osmé místo. I i on ale zaznamenal některé pozoruhodné výsledky. Vytáhl se běžec Ondřej Svoboda, který k vítězství na 5 kilometrů (15:35,91) přidal čtvrtý post na 1500 metrů (4:07,67). Výškař Jan Štěpánek bral za 196 cm druhou příčku, vůbec nejúspěšnější disciplínou pro Třebovou byla překážková čtyřstovka, v níž posbírala 20 bodů (3. Havlík, 6. Janků, 7. Sekanina, 8. Matuška). Škoda, že podobných startů nebylo více… Slovan skoro všechny svoje body posbíral na běžeckém oválu, kromě osmého oštěpaře Samuelise se totiž vůbec neprosadil v technikách.

1. liga muži – skupina B – 1. kolo v Hradci Králové: 1. AC Ústí nad Labem (216) 2. SK Nové Město nad Metují (150), 3. Sokol Hradec Králové (148), 4. Sokol Kolín (143), 5. AC Sparta Praha (118,5), 6. Slovan Liberec (112), 7. LIAZ Jablonec nad Nisou (93,5), 8. AK Slovan Moravská Třebová (63).

2. LIGA MUŽI

Skupina C zahájila letošní čtyřdílný program v Ústí nad Orlicí a atleti Jiskry Litomyšl předvedli, že by se po sestupu z vyšší soutěže měli pohybovat na předních místech. Ve vyrovnaném zápolení, kdy sedmičku celků dělilo necelých 40 bodů, se nadmíru dařilo Pavlu Baarovi, který vyhrál trojici disciplín: 110 metrů překážek (15,37), tyč (423) a dálku (647).

Přemožitele nenašli ani Jan Flídr v trojskokanském sektoru (12,85) a oštěpař Vojtěch Kozák (64,99). Když se přidaly i další dobré výsledky (mj. 2. M. Valenta v oštěpu 52,74, 2. Bartůněk v disku 40,14, 3. Flídr ve výšce 183), narodilo se velice lichotivé bodové skóre. Ztráta Jiskry na vítěznou rezervu Olympu Praha není tak výrazná, aby se na ni nedalo v následujících kolech úspěšně zaútočit.

2. liga muži – skupina C – 1. kolo v Ústí nad Orlicí: 1. PSK Olymp Praha B (158,5), 2. TJ Jiskra Litomyšl (142,5), 3. AC Pardubice (127,5), 4. Jiskra Ústí nad Orlicí (125), 5. Hvězda Pardubice B (123), 6. AC Čáslav (114), 7. AC TJ Jičín (110), 8. AC Choceň (76,5).

2. LIGA ŽENY

Tahle soutěž, která si svoji premiéru odbyla rovněž v Ústí nad Orlicí, byla pojata hodně „široce", startuje v ní nevídaných třináct družstev. Z čehož vyplynuly i velmi vyrovnané výsledky, kromě prvního Jičína, který si jel „vlastní ligu", byly mezi ostatními účastníky minimální rozestupy.

Z dvojice klubů ze Svitavska se o něco více dařilo zástupkyním AK Slovan Moravská Třebová, z nichž vynikla mladá oštěpařka Hana Hájková, která byla ve své soutěží druhá (38,57). Třetími místy přispěly do týmové pokladnice Martina Nováková na pětikilometrové trati (19:35,01) a Denisa Borbélyová na 400 metrů překážek (74,26).

Poličské atletky se na ligovou úroveň přihlásily vůbec poprvé a sbíraly především zkušenosti. Jejich hvězdou byla Kristýna Šafářová, která skončila třetí na čtvrtce (59,01) i v trojskoku (10,79) a čtvrtá na stovce (12,83).

2. liga ženy – skupina C – 1. kolo v Ústí nad Orlicí: 1. AC TJ Jičín (183,5), 2. USK Praha B (88), 3. AC Čáslav (86), 4. Atletika Chrudim (86), 5. TJ Nové Město na Moravě (78), 6. TJ Jiskra Ústí nad Orlicí (71), 7. Lokomotiva Trutnov (66), 8. Hvězda Pardubice B (61,5), 9. AK Slovan Moravská Třebová (59,5), 10. AC Pardubice (56), 11. PSK Olymp Praha B 45), 12. Atletika Polička (41), 13. TJ Stodůlky Praha (20,5).

KRAJSKÝ PŘEBOR MUŽI

Společná soutěž Pardubického a Královéhradeckého kraje odstartovala v Chrudimi, čehož využili domácí k suverénnímu vítězství. Atleti z Poličky se přehoupli do trojciferných čísel, na jejich umístění měli podstatnou zásluhu běžec Karel Radiměřský (2. na 1500 metrů 4:46,99, 3. na 3 km 10:02,15), oštěpař Stanislav Nožka (2., 45,58) a nejrychlejší sprinter Jiří Machek (1. na 100 metrů, 11,33).

Na atletickou scénu se po pauze vrátili i závodníci TJ Svitavy, kterým významnou část jejich bodového konta zařídil Josef Novák. Ke svému primátu na osmistovce (2:15,24) přidal ještě druhou pozici na 400 metrů překážek (63,59) a třetí doběhl na krátkých překážkách v čase 19,31.

Krajský přebor muži – 1. kolo v Chrudimi: 1. Atletika Chrudim (232,5), 2. TJ Lokomotiva Trutnov (142), 3. SK Týniště nad Orlicí (136,5), 4. Atletika Polička (116), 5. AK Slatiňany (107), 6. TJ Svitavy (62), 7. Sokol Nová Paka (59,5), 8. Sokol Hradec Králové B (30,5).