VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přišli si pro modřiny i zkušenosti

Litomyšl - Litomyšlští karatisté pořádali seminář zaměřený na sebeobranu vedený Stanislavem Gazdíkem.

20.3.2014
SDÍLEJ:

Jak proti agresivitě. Zkušený lektor účastníkům názorně předvedl, že k potlačení útoku často stačí je velmi málo síly.Foto: Archiv TJ Jiskra

Na pozvání oddílu karate Tělovýchovné jednoty Jiskra přijel do Litomyšle předat svoje zkušenosti Stanislav Gazdík. Je to mezinárodně uznávaný expert na moderní sebeobranu. Jako člen elitního komanda jednotky Group Commandos Parachutistes (GCP) v cizinecké legii se zúčastnil celkem jedenácti bojových misí.

Jen pro představu, legie má 7500 mužů, v této jednotce slouží pětadvacet nejlepších. Svoje znalosti nabyté v těchto misích předává nejenom policii a speciálním jednotkám, ale vypracoval i systém sebeobrany pro záchranáře a civilní sektor.

Jak přijmout ránu

Litomyšlský seminář začal nezbytnou rozcvičkou, aby všichni účastníci zahřáli svoje těla na provozní teplotu. Následovala oční gymnastika, která pomáhá rozšiřovat úhel vidění a zvyšuje tak šanci, že útok bude včas postřehnut.

Některé začátečníky trochu bolestivě překvapilo důkladné otužování těla. Schopnost přijmout ránu ale patří mezi základy sebeobrany. V naprosté většině případů bývá první útok překvapující a ráně se nevyhne ani zkušený cvičenec bojových umění.

Při praktickém nácviku jednotlivých obranných technik si posléze každý vyzkoušel a sám na sobě pocítil, jak málo síly stačí k tomu, aby si útočník své agresivní chování rozmyslel.

V průběhu semináře se jeho účastníci seznámili nejenom s praktickým využitím technik, ale Stano jim také vysvětlil teorii komunikace s agresorem a jak je třeba přistupovat k potenciálnímu nebezpečí. Přitom neustále zdůrazňoval používání gradace síly.

Ne vždycky je vhodné okamžitě použít maximální sílu. Je nutné brát ohled na poměr velikostí útočníka a obránce a rovněž na případné trestněprávní důsledky. V případě konfliktu je důležité mít svědky na své straně, tedy aby místo útočníka svědci nepovažovali za agresora obránce.

„Stanův sebeobranný systém Prodefence vychází z jiného bojového umění, než jaké cvičíme v Litomyšli, přesto je řada technik podobná nebo shodná s technikami karate, a to zvláště ty, které využívají citlivých bodů na lidském těle. Fungují na malé i velké agresory a ani posunutý práh bolesti útočníka neochrání," přibližuje Jiří Smékal z oddílu TJ Jiskra.

Účinné metody

Gazdík se v průběhu semináře snažil každému věnovat osobně a velmi trpělivě vysvětloval a ukazoval techniky tak, aby je pochopil skutečně každý účastník. Hlavními figuranty byli na akci členové litomyšlského oddílu karate, ale i někteří začátečníci na vlastní kůži pocítili, že předváděné techniky jsou nejenom velice bolestivé, ale především skutečně účinné.

„Cvičili jsme celých šest hodin v kuse, a to bez přestávky na oběd. I to je součástí přípravy na sebeobranu. Málokdy se totiž útočník slušně zeptá, jestli jste pořádně najedení a zda vás tedy může napadnout. Někteří se sice tvářili překvapeně, ale seminář probíhal v takovém tempu, že si na jídlo vzpomněl málokdo," pousmál se Smékal.

Na závěr program Stanislav Gazdík prezentoval svoji sbírku exotických a zákeřných zbraní, aby každý věděl, čím může útočník napadeného překvapit. Jednalo se především o nejrůzněji tvarované nože určené ke skrytému nošení, jako jsou například prsten s čepelí nebo velice ostrý nůž z bambusu, který ani detektor kovu neodhalí.

Pozitivní dojmy

„Podle ohlasů byli účastnici semináře velmi spokojeni. Každý si odnesl sice pár modřin, ale hlavně řadu zajímavých postřehů a zkušeností," vystihl přínos akce pro litomyšlské karatisty i ostatní zájemce Jiří Smékal.

Velice poučné bylo i večerní setkání a povídání o Stanových zážitcích z Legie a z misí. Podělil se o to, jak si coby „důchodce" z cizinecké legie užívá mateřskou dovolenou. Vysvětlil, co všechno se za patnáct let v legii naučil a jak se mu teď všechno hodí v praktickém životě. Každého zřejmě napadla otázka, kolik lidí v boji zabil. Stanislav Gazdík na to odpovídá po svém: „Neptej se, kolik lidí jsem zabil, ale kolika lidem jsem pomohl." O svém působení v Cizinecké legii napsal publikaci 15 let v legii.

(jsm, mš, rh)

Autor: Redakce

20.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Překvapení v podání rezervy: tři důležité body z venku

Ilustrační foto.

Tuři zdolali Beksu. Byl to boj jako hrom

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Svitavy padly. Na dno tabulky

Svitavy /KRAJSKÝ PŘEBOR/ – Dvě třetiny podzimu má za sebou nejvyšší fotbalová soutěž Pardubického kraje a po deseti odehraných kolech klesl tým TJ Svitavy na poslední šestnácté místo soutěže.

Pivo vařím na svoji hubu, mám rád sladší

Litomyšl – Minipivovar Veselka oslavil o víkendu čtvrté výročí. Žádný dort a svíčky, ale pořádná hospodská akce. Spousta piva na čepu, pivní speciál s meduňkou a citronovou kůrou a netradiční putování Litomyšlí. Jak jinak než za pivem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení