Třetí zastávkou mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu byl Pacov a v tamním areálu se odehrávaly věci nevídané. Jak po sportovní, tak po nesportovní stránce.

Ve druhé rozjížďce třídy MX1 po kolizi a pádu dvojice Weschta – Smola si doprovod obou jezdců rozhodl vyřídit si otázku míry zavinění ručně, takže to přímo před zraky diváky vypadalo jako na „divokém západě". Oběma jezdcům jury odebrala licenci a případ skončí až na stole výkonného výboru Svazu motokrosu AČR.

„Divadlo", tentokrát v tom nejlepším smyslu, zahrál v Pacově Petr Bartoš. Nestárnoucí matador předváděl na trati úžasné kousky a úvodní jízdu neuvěřitelně vyhrál. Pomohlo mu sice zaváhání Michka, kterému z vedoucí pozice podklouzlo přední kolo, ale to vůbec nic nemění na parádním výkonu závodníka Orion Racing Teamu.

„Počítali jsme už s druhou pozicí, nakonec z toho byla první, což je neskutečné. Ve druhé rozjížďce jsme čekali útok Neugebauera, Romančíka a dalších, ale Petr je vyzrálý motokrosař a zkušeně si pohlídal konečné druhé místo. Všichni jsme byli hrozně spokojeni. Vítězství v rozjížďce a druhá příčka na celkové bedně, to od něho byly krásné dárky ke dvacátému výročí existence Orion Teamu," usmíval se nadšený manažer Petr Kovář.

Druhé stupně vítězů pro litomyšlské barvy zajistil ve veteránech Ivan Černý, který dojel za suverénní dvojicí Žerava – Kadleček třetí a stejná pozice mu náleží i v šampionátu.

V dalších dvou kubaturách Orion Team tolik štěstí neměl. Jonáš Nedvěd (MX2) zajel velmi dobrou první jízdu, kterou dokončil pátý, ve druhé mu ovšem odešly přední brzda a spojka a klasifikován byl až na 19. místě. „Je to obrovská škoda, protože trať v Pacově mu viditelně seděla," mrzelo Petra Kováře.

Mezi ženami odnesla náročnost pacovského závodu Jana Antošová, která musela po pádu odstoupit a diagnóza byla nemilosrdná – zlomená klíční kost.

Příště se motokrosaři nastěhují na Svitavsko. Následující závod motokrosového šampionátu se uskuteční 2. července v Opatově.

Buksa Ados Motokros 2017, 3. závod

MX1 – celkové pořadí: 1. Martin Michek (Buksa Ados KTM Team, KTM) 47, 2. Petr Bartoš (Orion Racing Team Litomyšl, KTM) 43, 3. Jaromír Romančík (JD191 KTM Racing Team, KTM) 38, 4. Filip Neugebauer (Osička MX Team, Kawasaki) 38, 5. Marek Sukup (HT Group Racing Team, Kawasaki) 33.

Průběžně: 1. Michek 142, 2. Romančík 119, 3. Bartoš 106.

MX2 – celkové pořadí: 1. Sulivan Jaulin (Fr., Buksa Ados KTM Team, KTM) 44, 2. Bence Szvoboda (Maď., Buksa Ados KTM Team, KTM) 43, 3. Martin Krč (SZA Stav Racing Team, KTM) 39, 4. Richard Šikyňa (SR, JD191 KTM Racing Team, KTM) 38, 5. Jakub Terešák (Motosport Málkov, KTM) 31, 12. Jonáš Nedvěd (Orion Racing Team Litomyšl, KTM) 17.

Průběžně: 1. Szvoboda 140, 2. Jaulin 133, 3. Krč 114, 8. Nedvěd 63.

VETERÁN – celkové pořadí: 1. Martin Žerava (Team MAX2, Suzuki) 50, 2. Michal Kadleček (KRTZ Team, Husqvarna) 44, 3. Ivan Černý (Orion Racing Team Litomyšl, KTM) 36.

Průběžně: 1. Žerava 150, 2. Kadleček 132, 3. Černý 102.

ŽENY – celkové pořadí: 1. Steffi Leierová (Něm., Buksa Ados KTM Team, KTM) 50, 2. Lucie Simonová (Inter Cars MoToman Team, Yamaha) 44, 3. Barbora Laňková (Action Racing Team, Suzuki) 40.

Průběžně: 1. Leierová 150, 2. Laňková 124, 3. Simonová 119.