Skoro po celý první poločas prohrávali, skoro po celý druhý poločas vedli.

Takový byl ve zkratce vývoj dvanáctého ligového utkání z pohledu Dekstone Turů. Je to pohled pochopitelně zjednodušený, neboť utkání nabídlo několik dramatických zápletek, nicméně vystihuje podstatu věci. Hosté odvedli po změně stran o poznání lepší práci než v úvodních dvou čtvrtinách a stačilo to na sice poněkud upracovanou, ale nakonec asi zaslouženou výhru.

Oproti domácím totiž Svitavy nabídly o poznání větší vyrovnanost. Produktivní dvojice Geiger – Roby sice předčila všechny svitavské střelce, ti ovšem zapsali hned v pěti dvouciferná čísla.

První klíčovou pasáží byl nástup do druhé poloviny a svitavská šňůra 0:10, která otočila kormidlem zápasu, v němž byli Tuři do té doby neustále o pár bodů pozadu. Jejich náskok potom na chvíli přeskočil i deset bodů, jenže na zlomení brněnského odporu to nestačilo.

Ba právě naopak, domácí začali krůček po krůčku ukrajovat ze svého manka, až je dvě a půl minuty před koncem Geiger přirazil na pouhé tři body (73:76).

A co v tu chvíli Tuři? Znovu předvedli to, co je v této sezoně zdobí. Nezazmatkovali, míč vzal při následujícím útoku po oddechovém času do své správy Marko a, prostě a jednoduše, dal. Dal. Poněkolikáté Tuři nedovolili finišujícímu soupeři, aby se dostal do bezprostředního kontaktu. Než se to mohlo stát, tak sebevědomě sami udeřili.

Koncovku, kterou poznamenala mimo jiné i diskvalifikační chyba brněnského Keelyho po druhém nesportovním faulu, si Svitavští bezpečně pohlídali a ve středu vyzvou Děčín k přímé bitvě o průběžné druhé místo v ligovém pořadí.

„V prvním poločase na nás byla vidět nerozehranost po reprezentační pauze, která byla dlouhá. Nehráli jsme v tempu, na jaké jsme zvyklí. Postupně jsme se však do hry dostali a po výborném nástupu do třetí čtvrtiny otočili vývoj,“ hodnotil trenér Lubomír Růžička.

„Potom jako bychom znovu trochu polevili. Rozhodující nakonec byl příspěvek naší lavičky, dvaačtyřicet bodů oproti šestnácti na straně domácích, to je velký počin. Byly tam i další věci, které se ve statistikách nenajdou, hráli jsme s chutí, odvedli výbornou práci v obraně a potvrdili, že máme týmový duch. Zůstáváme na vítězné vlně,“ byl spokojen Růžička.

„Jsem rád, že jsme byli lepší na doskoku, což bylo ve druhém poločase hodně důležité. Jen bychom se měli vyvarovat toho, že když se nám povede minisérie čtyř pěti bodů, tak se vzápětí dopustíme zbytečné ztráty a sami dostaneme koš,“ glosoval pivot Jiří Jelínek, který byl hlavním strůjcem obratu výsledku na začátku třetího hracího období.

12. KOLO:

egoé Basket Brno – Dekstone Tuři Svitavy 73:83 (19:14, 40:35, 57:63)

Body: Geiger 21, Roby 19, Nehyba 9, Farský 9, Keely 8, Stegbauer 5, Jokl 2 – Marko 15, Slezák 14, Jelínek 13, O'Brien 12, Puršl 10, Welsch 5, Kotásek 4, Aiken 4, Kovář 4, Novák 2. Rozhodčí: Hruša, Linhart, Vošahlík. Fauly: 26:21. Pět chyb: 39. Keely (Brno). Trestné hody: 17/14 – 22/16. Trojky: 7:5. Doskoky: 30:42. Diváci: 253.

Pardubice – Nymburk 70:90, Hradec Králové – Děčín 84:90, Ostrava – Olomoucko 81:91, Ústí nad Labem – USK Praha 82:69, Kolín – Opava 80:91.

1. Nymburk (100), 2. Svitavy (66,7), 3. Děčín (66,7), 4. Pardubice (63,6), 5. Ústí nad Labem (58,3), 6. Opava (53,8), 7. Olomoucko (50,0), 8. USK Praha (41,7), 9. Kolín (33,3), 10. Ostrava (33,3), 11. Brno (25,0), 12. Hradec Králové (8,3).