Mladík se v jednom domě přiotrávil jedovatým plynem. „Ve druhém nadzemním podlaží došlo k otravě muže oxidem uhelnatým. Hasiči uvnitř bytu naměřili 320 jednotek ppm oxidu uhelnatého a ihned odvětrali celý byt. Spolu se záchrannou službou hasiči transportovali muže do sanity,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Mladíka následně záchranáři transportovali vrtulníkem do nemocnice Motol v Praze.
Po odvětrání bytu a uzavření hlavního uzávěru plynu se hasiči vrátili na základnu. Oxid uhelnatý je plyn, který není vidět ani cítit a vzniká při hoření. Zda plyn unikal z karmy se nyní zjišťuje.

Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, který je lehčí než vzduch, se vzduchem tvoří výbušné směsi. Bezpečná hodnota, ve které se může ještě člověk pohybovat, je 20 jednotek ppm. Oxid uhelnatý se váže na červené krevní barvivo a vytváří tzv. karboxihemoglobin, v důsledku toho se kyslík nemůže dostat do těla.

Hasiči proto upozorňují na to, aby si lidé nechali zkontrolovat plynové a kondenzační kotle, jejich nainstalování a hlavně těsnění. „Tady je totiž problém, že oxid uhelnatý není vidět ani cítit. Lidé mohou pozorovat bolest hlavy, malátnost. Oxid uhelnatý ovlivňuje nervový systém,“ vysvětlila Vendula Horáková.

Oxid uhelnatý již v Pardubickém kraji zabíjel. Největší tragédií je pravděpodobně událost z 3. prosince 2006, kdy byli hasiči zasahovali v domě v Pardubicích na sídlišti Dubina. Po otevření vchodových dveří tam zjistili, že uvnitř domu leží tři osoby, které nejeví známky života. Po okamžitém monitorování a měření koncentrací nebezpečných látek bylo zjištěno nadlimitní množství oxidu uhelnatého.