VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svitavské muzeum hostí výstavu unikátních betlémů

Svitavy - Vždy jednou za dva roky připravují v muzeu ve Svitavách před Vánocemi výstavu betlémů a dřevořezeb některého z českých betlemářů.

27.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Stanislav Šebek

V letošním roce je jím lanškrounský řezbář a betlemář Bedřich Šilar.

Bedřich Šilar se narodil v roce 1959 v Lanškrouně, kde žije a tvoří. Řezbařině se věnuje více než dvacet let. Původně se jednalo pouze o jeho koníček, ale časem se rozhodl, že spojí příjemné s užitečným a řezbařina se mu stala obživou.

V kronice rodu Šilarů je možno se dočíst, že v Berní Rulli z roku 1654 byl uveden Jiřík, který se pro změnu věnoval vyřezávání dřevěných lžic (pro zajímavost byl zapsán jako Jiřík Cžiezbaržů - to znamená, že jeho otec byl čižbář, to je člověk, který chytal ptáky do pastí). Bedřich po něm nejspíše něco podědil, jelikož se od mládí věnuje také chovu všemožného ptactva. První dláta si vyrobil sám, dnes se jeho sbírka dlát pomalu nedá ani spočítat. Začínal s figurkami do betlémů a to mu vydrželo až dodnes. Vyřezává také loutky, sochy, perníkové formy a spoustu dalších věcí ze dřeva.

„Jiří Šilar mě jako řezbář i jako člověk nadchnul. Znala jsem sice jeho úžasné figury i figurky do betlémů, ale my jsme na výstavu zapůjčili také jeho sochy a loutky. A zjistila jsem, že pan Šilar je opravdový umělec. Jeho sochy mají grácii, eleganci a také vtip. Jeho Bar-Mann, Podnikavec slizský, Pegas potěší nejen oko, ale i bránici. Na výstavě najdete zde jeho velký betlém lanškrounských osobností, kde možná poznáte kromě historických postav i faráře Czendlika, desetibojaře Romana Šebrle či Lucku Bílou. Na výstavě je i Svatá Rodina v životní velikosti či betlém pohyblivý. To vše od jednoho usměvavého, pohodového autora,” uvedla ředitelka svitavského muzea Blanka Čuhelová.

Druhá část výstavy představí betlémy různých autorů, materiálů i stáří. Někteří z místních autorů vystavují na této výstavě pravidelně, Jaroslav Škranc z Rohozné, manželé Sekovi ze Svitav, jejich betlémy se však každý rok rozšiřují či obměňují. Jiné uvidíte v muzeu poprvé

„Z mnoha betlémů letos vystavených bych ráda jmenovala alespoň tři. Z Dobrušky jsme přivezli deskový betlém z druhé poloviny 18. století. Tento betlém byl podle tradice v majetku Františka Vladislava Heka, kterého ale známe spíše jako F. L. Věka, jak jej překřtil ve svém románu Alois Jirásek. Také chrámový betlém z kostela sv. Petra a Pavla v Liberku na Rychnovsku je velice vzácný. Podle tiráže, kterou jsme objevili na zadní straně dálavy, je z roku 1858 a autorem je jakýsi Franz Kucscher,” dodala Blanka Čuhelová. Ten třetí není kompletní betlém, ale spíše několik figurek, zato svitavských. Objevil je doma a věnoval do muzea Jaroslav Průša ze Svitav. „Za to mu určitě patří velký vděk, zvláště nyní, kdy se snažíme o navrácení velkého svitavského betléma z Pardubic,” uzavřela Čuhelová.

27.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Ilustrační foto

Vykrádali stejnou chatu. Z lupu se radovali krátce

Inkasované branky? Dobré na Silvestra

Svitavy /OHLASY/ – Spokojenost? Po druhém kole byla ta výsledková ve Svitavách a částečně i v Moravské Třebové, tyto celky vydolovaly ze svých vystoupení body.

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Pardubice - Okradení staré ženy zabránil příchod ošetřovatelky a příjezd policistů.

Nemocnice snižují počet lůžek

Svitavsko, Orlickoústecko – Interní oddělení Svitavské a Orlickoústecké nemocnice, které spadají pod Nemocnici Pardubického kraje, se potýkají s problémy. Podle informovaného zdroje, jehož totožnost redakce zná, muselo interní oddělení ve Svitavách z důvodu nedostatku zdravotnického personálu omezit počet lůžek. Podobně je na tom také interní oddělení Orlickoústecké nemocnice, kde aktuálně zůstalo pouze 30 lůžek.

Hrát doma? Bylo to spíše za trest, body se často stěhovaly

Svitavy /III. TŘÍDA/ – O výhodě domácího prostředí se ve druhém podzimním dějství nejnižší okresní fotbalové soutěže nedalo hovořit. Bylo to spíše prokletí, jediný ze šestice týmů dokázal před očima vlastních příznivců zvítězit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení