VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Půstem už plesy nekončí

Svitavsko – K zimnímu období patří plesová sezona, která dříve končila tradičně začátkem postního období. Doba se však změnila a najdou se i místa, kde si lidé užívali taneční zábavy ještě před pár dny.

30.3.2017
SDÍLEJ:

DOBOVÝ PLES v Litomyšli je přehlídkou nejrůznějších prvorepublikových kostýmů. Foto: Jan VosáhloFoto: Deník / Šilar Petr

Myslí na druhéPlesy mají i charitativní podtext. Na Plese pro Tebe v Ústí nad Orlicí se vybralo bezmála 60 tisíc korun, pomohou chudým dětem v Bangladéši. Výtěžek plesu v Letohradu (65 tisíc korun) bude zase použit na opravu střechy správního stře-diska.

V rytmu swinguŠest stovek, tolik lidí zaplnilo bývalou Mosilanu v Žamberku. Vonwillerova továrna na konci února hostila 2. elektroswingový ples v duchu 30. let a hosty byli např. DJ Mackie Messer, zpěvačka Žofie Dařbujánová i kapela Mydy Rabycad.

Co v plánu nebyloJsou plesy, na kterých bývá „horko". Ve svodkách se letos objevil maturitní ples českotřebovského gymnázia, kam dorazil bez lístku a opilý expříslušník cizineckých legií s cílem se poprat. Výtržníka zpacifikovali strážníci.

Nuda nehrozíČlenové spolku přátel vzucho-plavby v Letohradu už prosluli smyslem pro humor a recesi. Projevuje se i na maškarním vzduchoplaveckém plese v Dolní Dobrouči, kde byla opět k vidění řada vtipných a originálních kostýmů.

Dražili olympijský dresDva maturitní plesy pořádala ústecká „umprumka". Při prvním (13. ledna) se uskutečnila dražba dresu dvojnásobného olympijského medailisty a mistra světa v závodech horských kol, „Oušťáka" Jaroslava Kulhavého, jehož mladší bratr letos na škole maturuje.

Například v Litomyšli patří k posledním akcím tohoto druhu Benefiční dobový ples, který se uskutečnil minulý týden. Jedním z důvodů je, že se organizátoři z řad Veterán klubu přizpůsobují kapele. „Je pravdou, že jsme vždy plánovali náš ples na závěr sezony. S trochou nadsázky říkáme, že to nejlepší patří na konec," řekl jeden z pořadatelů plesu Jiří Flídr.

čtěte také: Rocková legenda jako za mlada

Dalším důvodem, proč jsou plesy a taneční zábavy v Litomyšli v tak pozdním období, je jejich množství. Ve srovnání s okolními městy se jen ve Smetanově domě koná třináct plesů, taneční kurzy a s nimi spojený Věneček.

„Kapacita je téměř vyčerpaná. Snad jen v lednu by mohly ještě nějaké být," řekl Leoš Krejčí, ředitel Smetanova domu. Dalším limitem je i fakt, že je nutno přestavovat sál podle potřeby. Plesy se totiž střídají s koncerty a divadly.

čtěte také: Další výhra Svitav, klíčový byl nástup

Málokdo se tedy pozastaví, že to, co nebylo za dob našich rodičů a babiček přípustné, je dnes zcela běžné. Najdou se i tací, kteří pořádají plesové zábavy před vánočními svátky.

Jaký je na danou situaci pohled z řad duchovních? „Drtivá většina lidí, i když je jim křesťanství blízké, tak

netíhnou k dodržování církevního kalendáře. Osobně jsem však raději, když jsou lidé veselí, než když pláčou," vyjádřil se litomyšlský farář Daniel Kvasnička.

čtěte také: Nehoda s vážným zraněním zavřela silnici

Autor: Petr Šilar

30.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O překvapivé výsledky opět nebyla nouze, Alois Komprda potřeboval sedm zásahů

Také neparlamentní strany mají svoje želízka v ohni

Nové chodníky i lávku chtějí do konce roku

Polička – Zima se blíží, a tak je potřeba dokončit co nejvíce zemních prací. V Poličce chtějí dokončit hned několik pozemních komunikací v centru města.

Naši prvňáci ze Základní školy U Školek Litomyšl

Litomyšl - Každou středu vám představíme letošní prvňáčky ze Svitavska.

Titul a rekord. Strnad splnil, co si od šampionátu přál

Litomyšl – Pro mistra světa a Evropy i titul mistra republiky, nadto v domácím prostředí! Lepší scénář se na závěr mimořádně vydařené sezony nedal ani vymyslet.

Drzost zloděje neznala mezí

Moravskotřebovsko – Dokázal by z jalové krávy vymámit tele. Toto přísloví se hodí na podvodníka, který okradl nejen svého spolužáka, ale i otce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení