VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občanská společnost je, když se lidé umějí bavit

Březová nad Svitavou - Záštitu nad březovským velikonočním koncertem k uvítání jara převzal hejtman Pardubického kraje Ivo Toman. Ivo Toman byl hudbou nadšen, zklamala ho nízká návštěvnost.

3.4.2008
SDÍLEJ:

Hejtman Pardubického kraje Ivo TomanFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Pane hejtmane Tomane, co vás přivedlo na tuto hudební akci?

Byl jsem organizátory požádán, abych převzal nad koncertem patronát. Protože se jedná o občanskou aktivitu mně velmi blízkou, rád jsem nabídku přijal. Hudba je perfektní, škoda, že návštěvníků je tak málo.

V současnosti se dost diskutuje o pojetí občanské společnosti. Jak se na tuto otázku díváte coby představitel strany, která není občanským aktivitám příliš nakloněna?

Nemyslím si, že by ODS nevítala občanskou aktivitu. V poslední době se však stále častěji objevují účelová uskupení, která brání stavbám ve veřejném zájmu. Pro mě je občanská společnost to, že se lidé sejdou a umějí se bavit.

Za účelová uskupení považujete například ekologická sdružení?

Některá z nich určitě. Vezměte si, jaké obstrukce se děly kolem plánování rychlostní silnice R35. Nebo s dálnicí číslo 11 do Hradce Králové. Spousta rádoby ekologických skupin jsou jen spekulanti, kteří se snaží vyhnat co nejvýše cenu vykupovaných pozemků.

Například paní Havránkovou, která nechce odprodat své pozemky před Hradcem Králové, ale přece nemůžete považovat za spekulantku, když chce jen půdu za půdu, aby mohla dál hospodařit.

Tento případ je hodně složitý a je na státu, aby se s ním nějak vypořádal. Vím, že paní Havránková má k půdě velmi blízký vztah, ale je nutné si uvědomit, že kvůli jejímu rozhodnutí trpí tisíce lidí nadměrným hlukem a prašností.

Proč se podle vás nedokáže stát s paní Havránkovou dohodnout? Právě na takové občany by měli být politici hrdí. Kolik lidí je dnes hrdých na svoji rodnou půdu a zemi?

Na tuto otázku neumím odpovědět, asi byste ji měl položit někomu jinému.

Zmínil jste se o silnici R35. Vy sám jste prosazoval severní variantu, nyní jste se přiklonil k jižní. Proč?

Nakonec jsem dospěl k závěru, že tato varianta bude schůdnější. Pro kraj je nesmírně důležité, aby měl rychlostní silnici v co nejkratší době.

V čem spatřujete nutnost vybudování nových silničních tahů?

Je potřeba ulevit obcím, které jsou nyní abnormálně zatíženy kamionovou dopravou. Podívejte se, kolik kamionů projede například za jeden den Březovou. Ta zátěž pro obyvatele je obrovská. Obchvaty a dálnice potřebujeme.

Nebylo by rozumnější převést část kamionové dopravy na železnici?

Myslím, že k tomu bude muset časem možná dojít, alespoň u tranzitní dopravy. Železnice však kamiony nikdy nedokáže nahradit. My už dnes z prognóz víme, že ve chvíli, kdy se R35 dostaví, bude její kapacita nedostatečná. Kamionová doprava se totiž ještě zvýší, odborníci odhadují, že až o třicet procent.

Chtěl byste bydlet u dálnice?

Neznám nikoho, kdo by chtěl bydlet vedle rušné silnice. Musíme dálnice budovat tak, aby byl jejich dopad na obyvatele, co možná nejmenší.

RENÉ FLÁŠAR

3.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Střet noviců: Kunčina vykouzlila body (skoro) z ničeho

Újezdské babí léto 2017.
17

Folkovou hudbu nabízí léto v Újezdu už více než čtvrt století

„Horňák“ svoje počáteční šance nevyužil a doplatil na to

Svitavy /I. B TŘÍDA/ – Poprvé v podzimní části sezony se v rámci nejnižší krajské soutěže fotbalistů odehrálo okresní derby. Oproti dřívějšku zcela přebudovaný opatovecký tým šel do boje proti Hornímu Újezdu s jasným cílem zapsat první body do tabulky.

Hrubka a gól. Frolo rozhodl derby

Svitavy /KRAJSKÝ PŘEBOR/ – Je to pech. Se dvěma předními celky krajského přeboru ze Slatiňan a a Holic odehrál litomyšlský nováček herně více než rovnocenné partie, leč nadále zůstává v tabulce na nule.

Voda v Rosničce se stále nelepší

Svitavy – Další měření stavu vody v rybníku Rosnička vyšlo opět špatně. Ani na začátku tohoto týdne nebyla voda v takovém stavu, aby se v ní dalo koupat. Hygienici v rybníku ve Svitavách našli znovu květy sinic a zákaz koupání trvá už měsíc.

Další pokus o obchvat Poličky

Polička – Vedení města Poličky po několika letech znovu oslovilo ministerstvo dopravy kvůli vybudování obchvatu na severní straně. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení