VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občanská společnost je, když se lidé umějí bavit

Březová nad Svitavou - Záštitu nad březovským velikonočním koncertem k uvítání jara převzal hejtman Pardubického kraje Ivo Toman. Ivo Toman byl hudbou nadšen, zklamala ho nízká návštěvnost.

3.4.2008
SDÍLEJ:

Hejtman Pardubického kraje Ivo TomanFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Pane hejtmane Tomane, co vás přivedlo na tuto hudební akci?

Byl jsem organizátory požádán, abych převzal nad koncertem patronát. Protože se jedná o občanskou aktivitu mně velmi blízkou, rád jsem nabídku přijal. Hudba je perfektní, škoda, že návštěvníků je tak málo.

V současnosti se dost diskutuje o pojetí občanské společnosti. Jak se na tuto otázku díváte coby představitel strany, která není občanským aktivitám příliš nakloněna?

Nemyslím si, že by ODS nevítala občanskou aktivitu. V poslední době se však stále častěji objevují účelová uskupení, která brání stavbám ve veřejném zájmu. Pro mě je občanská společnost to, že se lidé sejdou a umějí se bavit.

Za účelová uskupení považujete například ekologická sdružení?

Některá z nich určitě. Vezměte si, jaké obstrukce se děly kolem plánování rychlostní silnice R35. Nebo s dálnicí číslo 11 do Hradce Králové. Spousta rádoby ekologických skupin jsou jen spekulanti, kteří se snaží vyhnat co nejvýše cenu vykupovaných pozemků.

Například paní Havránkovou, která nechce odprodat své pozemky před Hradcem Králové, ale přece nemůžete považovat za spekulantku, když chce jen půdu za půdu, aby mohla dál hospodařit.

Tento případ je hodně složitý a je na státu, aby se s ním nějak vypořádal. Vím, že paní Havránková má k půdě velmi blízký vztah, ale je nutné si uvědomit, že kvůli jejímu rozhodnutí trpí tisíce lidí nadměrným hlukem a prašností.

Proč se podle vás nedokáže stát s paní Havránkovou dohodnout? Právě na takové občany by měli být politici hrdí. Kolik lidí je dnes hrdých na svoji rodnou půdu a zemi?

Na tuto otázku neumím odpovědět, asi byste ji měl položit někomu jinému.

Zmínil jste se o silnici R35. Vy sám jste prosazoval severní variantu, nyní jste se přiklonil k jižní. Proč?

Nakonec jsem dospěl k závěru, že tato varianta bude schůdnější. Pro kraj je nesmírně důležité, aby měl rychlostní silnici v co nejkratší době.

V čem spatřujete nutnost vybudování nových silničních tahů?

Je potřeba ulevit obcím, které jsou nyní abnormálně zatíženy kamionovou dopravou. Podívejte se, kolik kamionů projede například za jeden den Březovou. Ta zátěž pro obyvatele je obrovská. Obchvaty a dálnice potřebujeme.

Nebylo by rozumnější převést část kamionové dopravy na železnici?

Myslím, že k tomu bude muset časem možná dojít, alespoň u tranzitní dopravy. Železnice však kamiony nikdy nedokáže nahradit. My už dnes z prognóz víme, že ve chvíli, kdy se R35 dostaví, bude její kapacita nedostatečná. Kamionová doprava se totiž ještě zvýší, odborníci odhadují, že až o třicet procent.

Chtěl byste bydlet u dálnice?

Neznám nikoho, kdo by chtěl bydlet vedle rušné silnice. Musíme dálnice budovat tak, aby byl jejich dopad na obyvatele, co možná nejmenší.

RENÉ FLÁŠAR

3.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Překvapení v podání rezervy: tři důležité body z venku

Ilustrační foto.

Tuři zdolali Beksu. Byl to boj jako hrom

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Svitavy padly. Na dno tabulky

Svitavy /KRAJSKÝ PŘEBOR/ – Dvě třetiny podzimu má za sebou nejvyšší fotbalová soutěž Pardubického kraje a po deseti odehraných kolech klesl tým TJ Svitavy na poslední šestnácté místo soutěže.

Pivo vařím na svoji hubu, mám rád sladší

Litomyšl – Minipivovar Veselka oslavil o víkendu čtvrté výročí. Žádný dort a svíčky, ale pořádná hospodská akce. Spousta piva na čepu, pivní speciál s meduňkou a citronovou kůrou a netradiční putování Litomyšlí. Jak jinak než za pivem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení