VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Jiří Macháček s MIGem rozparádil narvanou Kotelnu

Litomyšl – /ROZHOVOR/ Zaplněný klub, velkolepá show, křest cédéčka a známé písničky. Tak vypadal koncert populární skupiny MIG 21 v Kotelně. Největším tahákem byl bezesporu neúnavný a neustále zábavný JIŘÍ MACHÁČEK.

2.11.2014 2
SDÍLEJ:

Koncert kapely MIG 21 v litomyšlské Kotelně.Foto: Deník/ Petr Šilar

Jsme v Litomyšli. Co vy a vážná hudba?
Učil jsem se dva roky na piano a musím říct, že vážná hudba mě chytla spíš při poslechu jiných interpretů, než mých vlastních interpretací vážné hudby. Což bylo až později. Jako první jsem začal takovýma věcma jako jsou nocturna od Chopina. Ty jsem poslouchal jako dítě v interpretaci Arthura Rubinsteina. Pak jsem začal poslouchat Mozarta a Beethovena. Těžší věci jako je Leoš Janáček jsem poslouchal takový ty kratší kousky. Neměl jsem poslouchat ty jeho dlouhý těžký věci. Ale v podstatě dneska, když poslouchám vážnou hudbu, tak je to spíš nějaká barokní, uklidňující hudba – Bach třeba.

A Litomyšl?
Já jsem vždycky přijedu buď s divadlem, nebo s kapelou. Nikdy jsem tady nikdy nepobyl. To město na mě dělá hrozně hezkej dojem jak je udržený to náměstí, jako ho bolševik ničím nezkurvil, to je hezká vizitka tady těch lidí. Že to prostě nedopustili, ani v té době, kdy to bylo tak snadný a stalo se to v jiných městech. To je vzácný a je to určitě hezký a má to tady krásnou atmosféru. Ale jak říkám, neznám to tady, nějaký delší pobyt jsem tady nikdy neměl.

Je pro vás rozdíl, jestli tu je hodně lidí, nebo málo? Je to znát?
Tak určitě je to znát, to je jasný, když o práci, kterou děláte, cejtíte zájem, tak vždycky je to lepší, než když prostě přijde pár lidí. Ale myslím si, že tohle období bylo někdy třeba před osmi lety, že jsme měli hubenější rok, jeden možná i dva. Ale přežili jsme to a od té doby v podstatě jako musím říct, že máme téměř vždy plnej barák a děkujem za to.

Když se řekne Jiří Macháček, tak lidi tápou, jestli herec nebo hudebník. Co pro vás je víc?
Mně to je úplně jedno. Ať si tápou, jestli chtěj, já tohle to vůbec neřeším. Já to chápu jako projekt. Nějakej filmovém projekt je dvou, tříměsíční a tohle je projekt kontinuální a těší mě to obojí. Vůbec nemám důvod opouštět jedno pro to druhý jako natrvalo. Hrozně rád odpočívám jedním od druhého. Jsou to krásný dva světy.

Máte za sebou nový film, nové CD, je to velký zápřah. Kolik hodin trávíte prací, když dokončujete takové dva velké projekty?
Myslím, že už se to kolikrát nedá počítat na hodiny. Já jsem do toho ještě teď točil další film. Jeden film, Pohádkář, má teď premiéru, takže jsem sem přijel vlastně z Ostravy, kde jsme byli s Pohádkářem. A musím říct, že teď třeba pracuju dost furt, kontinuálně, ale pak budu mít zase dva měsíce prázdnin v únoru a březnu takže.

Co na vaši vytíženost říkají vaši nejbližší?
A tak já si na ně vždycky najdu čas, to je jasný. Teďka hrajem FIFA 2015 s dětma, já hraju za Juventus, Tonda hraje za Barcelonu, Berta hraje za Chelsea a se ženou jsme byly na večeřičce. To zas není tak strašný, že bych rodinu zanedbával.

Kdo ve fotbale vyhrává?
Je to vždycky bitva. Vždycky si říkám, že je nechám trochu vyhrát, tak jim dám náskok, ale většinou už ho nedoženu.

Uvažoval jste někdy, že byste nazpívali něco v jiném jazyce, nebo je vám čeština nejbližší?
Jednu písničku jsme v angličtině udělali, jednu jsme dokonce udělali v němčině. Ale tu jsme nakonec přestali hrát. Hráli jsme jenom párkrát tu německou věc. Jinak si myslím, že spíš to vypadá, že se i nadále budeme držet češtiny, protože pro nás má půvab.

Máte nové album. Na každém koncertě křtíte? Proč?
No, ale proč ne, že jo?
Tak já si myslím, že nejde ani o to udělat tenhle ten akt, ale spíš jde o to udělat ten akt tak, aby byl zábavný pro lidi. Navíc díky tomu máme možnost tu desku hodit do publika a kdo si jí chytne, má ji zadarmo, takže je to od nás vlastně favour, když se bavíme o těch jazycích, řekněme dárek.

Vaše koncerty, to je velká show. Kde berete energii?
No tak to je samozřejmě potřeba žít dobrou životosprávou, spát hodně hodin, neužívat příliš mnoho chemických a jiných jedovatých látek a kombinací těchto věcí plus samozřejmě dennodenním cvičením se člověk dostane do takové kondice, že je to možné.

Takže jste vzorem těchto věcí?
Všechno je pouze jenom nějaký balanc. Člověk musí vyvažovat.

Dokážete si koncert ještě užít, nebo jsou i koncerty, které si neužijete?
Já si myslím, že kdybychom si ho nedokázali užít my, tak si ho těžko můžou užít ty lidi, kteří na něj přijdou. Vždycky když vidím, že se na pódiu někdo trápí, tak si říkám, jak ten člověk chce, aby se ten divák netrápil, takže prostě v podstatě dělám všecko proto, abychom si ten koncert mohli užít především my, protože jenom tak si ho mohou užít i lidi, kteří na něj přijdou.

Jaké je publikum MIGu 21?
Ano, tak takový typický divák je vlastně velmi inteligentní, oduševnělá bytost, která má skvělý zevnějšek a zároveň vytříbený vkus a silné sociální cítění.

Autor: Petr Šilar

2.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Ilustrační foto

Vykrádali stejnou chatu. Z lupu se radovali krátce

Inkasované branky? Dobré na Silvestra

Svitavy /OHLASY/ – Spokojenost? Po druhém kole byla ta výsledková ve Svitavách a částečně i v Moravské Třebové, tyto celky vydolovaly ze svých vystoupení body.

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Pardubice - Okradení staré ženy zabránil příchod ošetřovatelky a příjezd policistů.

Nemocnice snižují počet lůžek

Svitavsko, Orlickoústecko – Interní oddělení Svitavské a Orlickoústecké nemocnice, které spadají pod Nemocnici Pardubického kraje, se potýkají s problémy. Podle informovaného zdroje, jehož totožnost redakce zná, muselo interní oddělení ve Svitavách z důvodu nedostatku zdravotnického personálu omezit počet lůžek. Podobně je na tom také interní oddělení Orlickoústecké nemocnice, kde aktuálně zůstalo pouze 30 lůžek.

Hrát doma? Bylo to spíše za trest, body se často stěhovaly

Svitavy /III. TŘÍDA/ – O výhodě domácího prostředí se ve druhém podzimním dějství nejnižší okresní fotbalové soutěže nedalo hovořit. Bylo to spíše prokletí, jediný ze šestice týmů dokázal před očima vlastních příznivců zvítězit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení