VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Andělé se vrátili do piaristického chrámu

Litomyšl – Další kamínek do mozaiky s názvem piaristický chrám zapadl na své místo. Expozice Andělé na návrší přivítala první zájemce o sakrální umění.

28.4.2015
SDÍLEJ:

Duchovní rámec expozice Andělé na návrší přináší další uměleckou hodnotu rekonstruovanému chrámu. Foto: Deník/Petr Šilar

„Jsem šťastný, že Litomyšl má tento krásný chrám, který se vrací do života," pronesl při slavnostním otevření starosta Radomil Kašpar. Ten také připomněl svou první návštěvu, kdy místo uměleckých děl se skvěla uprostřed kostela červená škodovka. Radost z opravené dominanty zámeckého návrší neskrýval ani architekt, který se kromě rekonstrukce podílel i na přípravě interiéru. „Když jsem na toto místo zhruba před sedmi lety přišel, tak jsem zjistil, že andělé dostali z tohoto chrámu v roce 1968 výpověď. Tak nás v rámci satisfakce napadlo udělat zde „nebeské informační centrum" nebeským poslům. Jsem rád, že už nebudou mít jizvu na rtu jako v písničce od Jaromíra Nohavici," řekl Marek Štěpán.

Exponáty v kostele pocházejí z královéhradecké diecéze. Jako první záměr chtěli tvůrci výstavy ukázat v zachráněném kostele zachráněné umění. To se na sto procent z finančních důvodů nepovedlo, a tak se jedná zejména o barokní díla, která ležela dlouho v depozitářích a nebyla příliš známá. „Přiklonili jsme se koncepčně k životu Ježíše Krista a také k barokním světcům," popsala téma kurátorka výstavy Dagmar Koudelková. Kromě představených artefaktů mohou návštěvníci obdivovat i prostor, ve kterém jsou umístěny.

Další díla

Projít se opravenou památkou je samo o sobě zážitkem. A Andělé na návrší nejsou posledním prvkem, který oživil zachráněný kostel. Je nutné opravit podlahy mezi emporou a varhanami. Ty je také potřeba naladit. Interiér kostela ozáří v nejbližší době i laserový kříž, který protne chrámovou loď. Není to jediný světelný prvek. Přibude i oltářní stůl, který bude mít světelné jádro obalené dvěma skleněnými plášti. Měl by se pomalu naplňovat světlem, pak by se měl zhasínat a navozovat tak dojem dýchání. „Na Smetanovu Litomyšl chceme mít vše hotovo v celé kráse," řekl Michal Kortyš. Místostarosta Litomyšle měl po celou dobu rekonstrukci na starost. „Jsem spokojen s dosavadním stavem v kostele. Už jenom to, že jsme jej vrátili do života, mne osobně těší," konstatoval s potěšením Michal Kortyš. Připomenul také, že stavba nespadla i díky opravě střechy v osmdesátých let minulého století. „Je to jeden z největších kostelů v Česku a zachránili jsme jej nejen pro Litomyšl, ale pro celou republiku. Ta práce na jeho záchraně stála za to," dodal Michal Kortyš.

Oprava piaristického chrámu stála sedmdesát milionů korun a byla realizována v rámci revitalizace zámeckého návrší. Výstava Andělé na návrší naplňuje poslání celého projektu, a to je návrat památek do života.

Autor: Petr Šilar

28.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Svitavské jsou nové cyklopruhy

Na Svitavské jsou nové cyklopruhy

Startuje fotbalová TIP liga. Zahrajte si o sud plzeňského!

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dopravci ruší spoje, nahradí je nové linky

Svitavsko - Plánované zrušení osmi autobusových spojů, které využívali cestující mezi Hradcem Králové a Svitavami, nahradí od začátku září Pardubický kraj novými linkami, aby zůstala zachována dopravní obslužnost. 

Vítějeves provoněly guláše

Vítějeves - Již čtvrtý ročník gulášfestu proběhl o víkendu na hřišti ve Vítějevsi. Kromě skvělých gulášů bavil diváky i zábavný doprovodný program v podobě různých soutěží a kapel.

BOREC KOLA: Vyberte prvního podzimního krajského borce

Svitavy /ANKETA/ – Přinášíme hlasování o krajského Borce kola. Vybírejte nejlepší hráče fotbalového podzimu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení