VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kadlec: Valnou hromadu režíroval moravský Bolt

Svitavy – Předseda OFS Svitavy čeká, zda nově zvolený šéf českého fotbalu Miroslav Pelta bude ve své funkci plnit sliby, které před delegáty pronesl.

25.11.2011
SDÍLEJ:

Antonín Kadlec.Foto: Deník/Radek Halva

Český fotbal má konečně nového předsedu, kterým byl v minulém týdnu zvolen Miroslav Pelta. Delegátem za Okresní fotbalový svaz Svitavy byl na nymburské valné hromadě, jež o obsazení nejvyššího postu rozhodovala, jeho předseda ANTONÍN KADLEC, který se svěřil se svými dojmy z tohoto ostře sledovaného a důležitého jednání. Ale nejen z něho. Kromě toho se ohlédl i za skončenou podzimní částí okresních mistrovských soutěží a přiblížil také situaci v Českém svazu tělesné výchovy. Na ten čeká valná hromada o nadcházejícím víkendu a po ní by mělo být jasné, jak bude vypadat další fungování regionálních organizací.

Pane předsedo, jak hodnotíte nového šéfa Fotbalové asociace České republiky Miroslava Peltu a co si od jeho působení ve funkci slibujete?

To je složitá otázka. Jak ho hodnotím? Osobně ho neznám, pouze z jeho veřejných prohlášení a z projevu, který přednesl delegátům na valné hromadě. V něm pořád zdůrazňoval reprezentaci, potom první ligu, ale o těch základních článcích, jakými jsme my na okresech, mi chybělo nějaké konkrétnější vyjádření. Bylo velmi strohé, povrchní, že se bude snažit získat finanční prostředky i na ten náš výkonnostní fotbal. Takže jsem v očekávání.

Co byste řekl k průběhu nymburské valné hromady? Byl znát nějaký posun v konání jejich účastníků oproti té předešlé, která skončila fiaskem?

K minulé valné hromadě bych se raději nevyjadřoval, to bych musel být vulgární. Tentokrát hned úvodem vystoupil pan ministr Dobeš a mezi řádky všem jednoznačně sdělil, že pokud fotbal nebude mít předsedu a kompletní výkonný výbor, tak se může rozloučit s penězi z jeho úřadu. To si myslím, že byl jednoznačný argument, aby byl předseda zvolen buď, jak buď. No a poté zahájil svoji aktivitu místopředseda Kučera, běhal po sále jako Bolt a vkládal moravským delegátům do hlav, co a jak má být.

Takže vás průběh valné hromady a volební výsledky nepřekvapily?

Pro mě byl největší šok, když Pelta vystoupil před samotnou volbou a řekl, že se cítí být Moravákem a že bude kandidovat za moravskou komoru. Z české, ale z některých míst i z moravské strany se ozval smích. Jedině Reichl nakonec řekl, že je Čech, u Paclíka, který má bydliště v Olomouci, se dá akceptovat, že šel za Moravu. A šlo se hlasovat. Když z prvního kola postoupili Pelta a Paclík, bylo jasné, kdo se stane předsedou. Kučerovi už se kouřilo od podrážek. Ve třetím kole volila pouze moravská komora a z přítomných 231 delegátů tak rozhodlo nějakých jedenapadesát hlasů. Takový má mandát, každý si může udělat obrázek, jak silný mandát to je. Volba byla v režii místopředsedy Kučery a delegáti z Moravy se chovali jako ovce.

Zdánlivě to vypadá, že Morava, která minulou valnou hromadu zasekla, vyšla z této jako vítěz. Odpovídá to podle vašeho názoru realitě?

Mým letitým názorem je, že dvoukomorovost je hrozný nesmysl, škodí fotbalu, jenomže někteří delegáti z Moravy jsou ješitní a myslí si, že Morava je pupek světa. Zapomněli, že Velkomoravská říše dávno zanikla, že český fotbal je pouze jeden. Důležité nicméně bylo, že se schválila změna stanov, který zajistí, že na příští řádné valné hromadě pan Kučera nebude muset šoupat podrážky a proběhne tak, jak má volební valná hromada skutečně vypadat. Snad nikdo nebude chtít za čtrnáct dnů stanovy zase měnit ve prospěch Moravy.

Z vašich slov je patrné, že váš názor na obsazení nejvyšší funkce v českém fotbale byl odlišný…

Pozitivem je, že předsedu máme. Nikoho dopředu nezatracuji, jen čekám, zda splní svoje sliby, které dal. Možná, že bych osobně měl jinou představu, ale to není podstatné. Volba dopadla, jak dopadala, náš okres bude pana Peltu podporovat a věřím, že posune fotbal dopředu.

Říkáte, že moravskou komoru řídil Kučera, o českých delegátech se říká, že je ovládá Berbr. Ovládal i vás?

Ani pana Berbra osobně neznám, nikdy jsme s ním nejednal. Vím o něm tolik, co se povídá, ale ze zkušenosti si myslím, že to bude spousta nadsázky a pomluv. Je jednoznačné, že byl zvolen do výkonného výboru a má příležitost všem ukázat, jak to s fotbalem myslí. Nejprve počkejme, až potom kritizujme.

Pojďme ještě na okamžik jinam. Máme za sebou podzimní část okresních mistrovských soutěží. Jak hodnotíte jejich průběh?

To už je veselejší téma. Podzimní část se podle mého názoru obešla bez závažnějších problémů či excesů. Pokud se nějaké vyskytnou, řešíme je na půdě fotbalu ve výkonném výboru a komisích. Takové, které by ohrožovaly kopanou na Svitavsku, nemáme. Po letech se nám podařilo předehrát i jedno jarní kolo a po této stránce jsem velmi spokojen. Jezdím každý týden na zápasy v sobotu i v neděli a mohu říci, že úroveň okresního přeboru i prostředí na stadionech se mi líbily. Výjimky se ale vždycky najdou, čerstvou zkušenost mám například teď z utkání Rychnov na Moravě – Dlouhá Loučka, protože to, jak se na hřišti chovali hráči obou družstev, jsem snad ještě neviděl.

A k poslednímu tématu. O víkendu se sejde valná hromada ČSTV, která má přinést zásadní zlom ve fungování této organizace, tedy pokud vůbec přežije. Jaký význam to bude mít na okresní fotbal a jeho zázemí?

Přeji si, a pevně tomu věřím, že na okresní fotbalový svaz to nebude mít žádný vliv. Fotbalová asociace má podle vyjádření svých představitelů financování na rok 2012 zajištěné. Pokud bude v takové výši jako letos, budeme spokojeni. Co se týká ČSTV, měl bych jediné přání – aby se konečně podařilo změnit stanovy tak, aby vyhovovaly svazům i okresům. Návrhů je několik, uvidíme, jak se delegáti dohodnou. A to i v otázce odvolání či odstoupení výkonného výboru a dalších věcí.

Co budoucnost okresních tělovýchovných organizací, které se pro řadu důležitých lidí staly fackovacími panáky. Bude ta svitavská nadále existovat a pomáhat sportu?

Naše regionální sdružení bude fungovat dále. Nikdo nemá pravomoc, aby nás zrušil. Pouze budou zřejmě muset dostat výpověď profesionální pracovníci, kteří zajišťují jeho chod, a činnost bude zajištěna na základě dobrovolností. Mým cílem a snahou je, aby to tělovýchovné jednoty v našem okrese vůbec nepocítily. To vše vysvětlím na valné hromadě regionálního sdružení příští týden, kdy bude také jasno, co se stane s ČSTV.

Autor: Radek Halva

25.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Po tyčkařské soutěži doprovodili Ivo Strnada na stupně vítězů atleti z Finska a Itálie.

„Všechno vyšlo tak, jak jsem si představoval“

V Jedlové likvidovali hasiči z Poličky následky střetu motocyklu s autem. Při nehodě byla zraněna jedna osoba.

Opilý cizinec srazil motorkáře

Řezbáři se v letošním roce popasovali s pověstmi

Bystré – Vůně dřeva patří neodmyslitelně k prázdninovému režimu. Ne vždy tomu tak musí být pouze při sběru hub nebo borůvek.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Pozvánka na fotbal: Derby s velkým D. A tráva bude „hořet“

Svitavy – Vstup do sezony jim nevyšel podle představ. Jedni vytěžili z domácího duelu s Chocní bod, ale sami věděli, že měli být tři. Druzí vyšli v Žamberku naprázdno, a to jak bodově, tak gólově.

Voliči si na podzim vyberou z 24 stran a hnutí

Pardubice – Při volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, které se uskuteční 20. a 21. října, budou voliči v Pardubickém kraji vybírat z kandidátek 24 politických subjektů: 17 politických stran a 7 hnutí. Tolik kandidátek se sešlo na krajském úřadě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení