VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Baví mě komunikace se všemi generacemi"

Svitavy – Rozhovor s novým předsedou Komise rozhodčích Okresního fotbalového svazu Svitavy před blížící se jarní mistrovskou sezonou.

19.3.2017
SDÍLEJ:

Členové nové komise rozhodčích OFS se sešli „v akci“ na utkání Memoriálu Václava Ježka Slovinsko – USA, které se před časem hrálo ve Svitavách. Uprostřed Ondřej Brychta, druhý zprava Lukáš Raplík, první zprava Lukáš Hořínek.Foto: archiv

Na blížící se start mistrovského fotbalového jara v okresních soutěžích, které vypuknou o víkendu 25. a 26. března, se chystají nejen kluby a hráči, ale samozřejmě také rozhodčí. Jejich odborná komise začala po lednové volební valené hromadě pracovat v úplně novém složení. Jejím předsedou se stal aktivní rozhodčí soutěží Řídící komise pro Čechy (divize a ČFL) ONDŘEJ BRYCHTA, který se současně stal rovněž členem komise krajské.

Úkoly na něho a jeho spolupracovníky nečekají zrovna jednoduché. Nedostatek rozhodčí trápí regionální fotbal prakticky po celé republice, takže okresní komise nebude řešit jen obsazení utkání v okresních mistrovských soutěžích, ale hledat i způsoby, jak početní stav rozhodčích na Svitavsku do budoucnosti navýšit.

Nebývá ve fotbale častým zvykem, aby se mladí lidé jako vy pouštěli do funkcionářské práce. Co vás k tomu vedlo?

Věnuji se rozhodcovství takřka jedenáct let. Postupně chci předávat získané zkušenosti ostatním rozhodčím. A jak toho nejlépe docílit? Převzít celou skupinu rozhodčích. Celkově mě baví komunikace se všemi věkovými generacemi, proto je okresní soutěž ideální variantou. Věk je podle mě v tomto směru irelevantní.

V jakém složení bude nová komise rozhodčích pracovat?

Komisi zatím doplnili Lukáš Hořínek a Lukáš Raplík. Proč jsem si je vybral do svého týmu? Odpověď je jednoduchá, mohu se na ně spolehnout. Prvně jmenovaný působí v krajských soutěžích, my figurujeme na úrovni Řídící komise pro Čechy. Role jsme si určili následovně. Jakožto předseda a člen Výkonného výboru OFS Svitavy budu prezentovat rozhodčí navenek, starat se o organizační záležitosti, komunikovat s představiteli klubů a podobné záležitosti. Lukáš Hořínek disponuje přirozenou autoritou mezi ostatními kolegy, proto bude důležitým pojítkem mezi nimi a samotnou komisí. Nejmladšímu členovi komise Lukáši Raplíkovi jsme svěřili úlohu z těch nejtěžších, a to obsazování rozhodčích, za které bude plně zodpovědný právě on, i když se bude ve velké míře jednat o naše společné rozhodnutí.

Nejen na Svitavsku je problémem nedostatek aktivních rozhodčích pro řízení okresních soutěží. Máte svoji představu, jak získat nové adepty?

Jednak se chceme zaměřit na okresní fotbalové kluby, jejichž hráči se mohou stát rozhodčími. Sám z vlastní zkušenosti vím, že hráčská praxe je pro činnost rozhodčího velmi důležitá. Nicméně se však nebráníme ani lidem, kteří třeba fotbal nikdy nehráli, ale mají smysl pro fair play a chtějí si vyzkoušet něco nového. Hlavně se budeme chtít zaměřit na nábor nových rozhodčích na středních školách. Chceme studentům nabídnout atraktivní „brigádu", kterou rozhodcovská činnost bezesporu je. Rozhodující bude, jak naši představu podpoří další členové výkonného výboru okresního fotbalového svazu. V návaznosti na to byly vytvořeny stránky na facebooku a rovněž nové webové stránky OFS Svitavy.

„Budeme se chtít zaměřit na nábor nových rozhodčích na středních školách. Chceme studentům nabídnout atraktivní „brigádu", kterou rozhodcovská činnost bezesporu je," myslí si Ondřej Brychta.

Na listině rozhodčích však nejsou jenom ti mladí a začínající, ale také arbitři pokročilejšího věku a i s nimi musíte pro soutěže počítat, že…

Samozřejmě, vím, bez nich by to nešlo. Přál bych si, aby byli správnými vzory pro svoje mladší nástupce.

Jak početná je nyní rozhodcovská základna na Svitavsku?

Aktuálně máme na nominační listině sedmatřicet rozhodčích. Podařilo se nám zatím získat pět staronových tváří, kteří se vrací po delší či kratší době, a to Luďka Knolla, Zdeňka Odehnala, Davida Nekvindu, Jana Scheiba a Martina Vodičku.

Určitou pomocí byly v minulých letech výměny s okolními okresními fotbalovými svazy. Budete v nich pokračovat také v dalším období?

Máme to v plánu, s některými okolními okresy jsme již domluveni, o dalších ještě jednáme. Podstatné je, aby byly výměny prospěšné vždycky pro obě strany. Nebudou ale probíhat pravidelně každý týden. Budeme je využívat především v těch případech, kdy se nakumuluje větší počet utkání v jednom termínu. Výměny budou sloužit také jako zpestření především pro naše starší rozhodčí.

Objevovala se kritika, že rozhodčí jsou při zápasech mimo kontrolu. Chystáte se teď na jejich výkony více dohlížet?

Určitě ano, a to jednak prostřednictvím členů naší komise, dále potom delegátů a členů výkonného výboru OFS. Chci zdůraznit, že budeme dohlížet nejenom na rozhodčí, ale také na oddíly, jejich funkcionáře, chování hráčů a podobně.

Jak jste připravili svoje „svěřence" na blížící se start jarní části mistrovských soutěží?

Uspořádali jsme zimní seminář, který se konal 3. března v Moravské Třebové. Snažili jsme se program co nejvíce zatraktivnit, k čemuž přispěl poutavý výklad pravidlového lektora Tomáše Kembického doplněný o názorné videoukázky. Rozhodčí si znovu osvěžili významné pravidlové změny, ke kterým v loňském roce došlo. Mrzela mě neúčast některých rozhodčích, pro které jsme museli zorganizovat náhradní seminář. Myslím si a doufám, že letního semináře se zúčastní všichni v řádném termínu.

U okresních rozhodčích jste se ujal svým způsobem nevděčné role. Jste připraven i na negativní reakce okolí?

V první řadě bych rád řekl, že naše komise chce být otevřená fotbalové veřejnosti. Chceme, aby panovala spokojenost nejen u rozhodčích, ale samozřejmě i ze strany klubů. S negativními reakcemi počítám, jedná se o lidský faktor a emoce.

Autor: Radek Halva

19.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Najdou se pozitiva, ale ani negativ není málo

Ilustrační foto

Spadlé stromy a valící se voda

Jídelna z Poličky je jednou z deseti nejlepších v Česku

Polička - Ve školních jídelnách se nedá najíst zdravě a chutně. Tento mýtus se podařilo vyvrátit stravovacím zařízením, která postoupila do finále celostátní soutěže o nejlepší školní oběd. Mezi deseti nejlepšími je i jídelna Střední odborné školy a Středního odborného učiliště z Poličky.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

OBRAZEM: Dechovka v Jevíčku

Jevíčko - Milovníci dechové hudby se v neděli odpoledne sjeli do Jevíčka, kde se konal již šestnáctý ročník Festivalu mládežnických dechových orchestrů.

Festival navštívila operní pěvkyně Soňa Červená

Litomyšl - Neuvěřitelný příběh operní pěvkyně, který se odehrál na pozadí světových dějin, které ovlivnily nejen osud Soni Červené. Tak by se dal ve stručnosti popsat dokument režisérky Olgy Sommerová. Předpremiéry tohoto filmu se konaly v Praze u příležitosti Pražského jara a v Litomyšli během Smetanovy Litomyšle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies